rejestracja w fit.plrejestracja
crosscore zumba fitness taniec poradnia dietetyczna super Pani twardziel sex i przemoc drabina jakuba fitness projektowanie stron internetowych

Jak samodzielnie badać piersi

Badanie piersi pozwala na wykrycie raka we wczesnym stadium, gdy jest on całkowicie wyleczalny. W Polsce tylko około 40% zmian nowotworowych jest wykrywalnych samodzielnie przez kobiety.

Kiedy się badać?

Rób to zawsze o tej samej fazie cyklu, najlepiej dwa - trzy dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli przeszłaś już menopauzę, badaj piersi zawsze w ten sam dzień miesiąca. 

Gdzie się badać?

Najprościej w łazience, w porze kąpieli. W pierwszej fazie badania niezbędne jest duże lustro oraz dobre oświetlenie, a drugi etap najłatwiej przeprowadzić pod prysznicem. Jeśli nie masz w łazience odpowiednich warunków, badaj piersi tuż po wyjściu z kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Ostatni etap badania wymaga położenia się na wznak na tapczanie lub podłodze. Przygotuj też niewielką poduszkę lub złożony w kostkę ręcznik. Badanie zajmie ci przynajmniej 10 minut, zaplanuj je więc tak, by nikt ci wtedy nie przeszkadzał.

Jak to się robi?

1. Stań przed lustrem z rękoma wzdłuż ciała. Przyjrzyj się uważnie obu piersiom. Zwróć uwagę na brodawki: czy nie stały się nie ma na nich guzków. Obejrzyj też skórę pod kątem przebarwień, fałdów lub niepokojących już na pierwszy rzut oka wypukłości. 

 

2. Stojąc przed lustrem wyprostuj plecy i powoli unieś w górę jednocześnie obie ręce, a potem równomiernie je opuść. Powtórz ten ruch kilka razy i obserwuj w tym czasie obie piersi, zwracając uwagę, czy poruszają się jednakowo. Popatrz też, czy brodawki nie odchylają się w bok. 
3. Oprzyj ręce na biodrach i stojąc w tej pozycji przyjrzyj się obu piersiom. Zwróć uwagę, czy nie ma na nich jakichś zaczerwienień, krostek i owrzodzeń, wciągnięć i zmarszczeń. Zwróć też uwagę, czy brodawki nie nabrały barwy pomarańczowej. 

4. Unieś prawą rękę, zegnij ją w łokciu i załóż za głowę, tak by dłoń leżała na szyi. W tej pozycji obmacaj dokładnie lewą ręką prawą pierś. Zwróć uwagę na wszystkie zgrubienia i nierówności. To samo zrób z lewą piersią, zakładając za głowę lewą rękę. 
5. Ułóż płasko palce i lekko naciskając zataczaj nimi na piersi koła. Zacznij od miejsca gdzie na zegarowej tarczy jest godzina 12, i zatocz pełne duże koło kierując się na zewnątrz, pod spód, do środka i ponownie ku górze. Następnie spiralnym ruchem zatocz dwa-trzy mniejsze koła, zbliżając się coraz bardziej do brodawki. W ten sposób zbadaj obie piersi. 
6. Delikatnie ściśnij brodawkę kciukiem i palcem wskazującym. Obserwuj czy nie wydobywa się z niej jakiś płyn, zwłaszcza zabarwiony krwią.
7. Połóż się na wznak, wkładając pod prawy bark poduszkę lub złożony ręcznik. Prawą rękę zegnij w łokciu i włóż pod głowę. Badaj prawą pierś lewą ręką, tak samo, jak w pozycji stojącej: zataczając palcami coraz mniejsze koła. Potem tak samo zbadaj lewą pierś. 

8. Leżąc swobodnie opuść prawą rękę, lekko ugiętą w łokciu, wzdłuż ciała. Lewą ręką obmacaj prawą pachę. Zwróć uwagę, czy węzły chłonne nie są powiększone i czy nie wyczuwasz tam guzków. Potem opuść lewą rękę i prawą dłonią zbadaj tak samo lewą pachę.

 

www.fit.pl

tagi: samobadanie piersi, jak badać piersi, częstotliwość badania piersi, okresowe badanie piersi
Skomentuj ten artykuł Wszystkie komentarze Zobacz inne dyskusje


Anonimowy |
POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:
Atopowe zapalenie skóry? To już nie wyrok!
Atopowe zapalenie skóry? To już nie wyrok!
Pielęgnacja gardła podczas infekcji
Pielęgnacja gardła podczas infekcji
Polacy nie chcą szczepić się przeciwko grypie
Polacy nie chcą szczepić się przeciwko grypie
10 zasad dbania o serce
10 zasad dbania o serce
Bolerioza - choroba wciąż tajemnicza
Bolerioza - choroba wciąż tajemnicza
Choroby zapalne jelit – czy mnie to dotyczy?
Choroby zapalne jelit – czy mnie to dotyczy?
Niestrawność żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Niestrawność żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie odwodnienia organizmu
Objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie odwodnienia organizmu
Jak walczyć ze skurczami mięśni?
Jak walczyć ze skurczami mięśni?
Naturalnie na jesienne przeziębienie
Naturalnie na jesienne przeziębienie